ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA NAGRODY WIĘCEJ

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej: jak prawidłowo go stosować?

https://www.olium.pl/

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma wiele zalet, które wspomagają walkę z zarówno tymi codziennymi, jak i poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Oprócz tego, że działa tonizująco, jest także doskonały na trawienie. Olejek miętowy zaleca się przy nudnościach, nieżytach żołądkowo-jelitowych oraz niestrawności. Olejek z mięty pieprzowej będzie twoim najlepszym przyjacielem dzień po imprezie! I wreszcie, nie można zapomnieć o migrenie - olejek miętowy skutecznie ją wycisza i zapewnia przyjemne uczucie chłodu w bolesnych miejscach. Nazwa łacińska: Mentha x piperita L. var piperita. Część destylowana: wierzchołki

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Uwaga! Silne właściwości tego olejku eterycznego przypominają nam o tym, że nie należy go stosować lekkomyślnie. Chociaż możliwe są wszystkie drogi aplikacji, olejek miętowy jest zabroniony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, niemowląt i dzieci poniżej 6 roku życia. Ten olejek eteryczny ma również wiele innych przeciwwskazań i środków ostrożności, o których należy wiedzieć, aby bezpiecznie go używać.

Grupy wiekowe

Dorośli i młodzież

Dorośli i młodzież

Dzieci poniżej 6 lat

Dzieci poniżej 6 lat

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Dzieci poniżej 3 lat

Dzieci poniżej 3 lat

Możliwe sposoby użycia

Inhalacja

Inhalacja

Przez skórę

Przez skórę

Doustnie

Doustnie

Dyfuzja

Dyfuzja

Zagrożenia związane z użytkowaniem

Działa drażniąco na skórę

Działa drażniąco na skórę

Działa neurotoksycznie

Działa neurotoksycznie

Działa estrogenopodobnie

Działa estrogenopodobnie

Inne środki ostrożności

Opinia lekarska

Stosowanie olejku z mięty pieprzowej wymaga zgody lekarza u osób z astmą i padaczką, w przypadku nadciśnienia tętniczego lub innych poważnych problemów sercowo-naczyniowych, zaburzeń czynności wątroby, kamicy żółciowej, zapalenia pęcherzyka żółciowego, choroby hormonozależnej lub nowotworu, niedoboru enzymu G6PD albo długotrwałego użytkowania.

Aplikacja na skórę

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej działa drażniąco na skórę, dlatego najlepiej rozcieńczyć go w stężeniu 10-15%, jeśli jest stosowany na dużą powierzchnię (10-15% olejku eterycznego i 85-90% oleju roślinnego). W przypadku dzieci w wieku od 7 do 15 lat zaleca się rozcieńczenie olejku do 5%.

Nie należy go stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Należy bezwzględnie unikać kontaktu z oczami. W razie wypadku spłucz olejem roślinnym; woda nie usunie olejku.

Połknięcie

Nie przekraczaj 3 kropli olejku eterycznego dziennie. Niewskazany w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby wrzodowej, niedrożności dróg żółciowych (zapalenie pęcherzyka żółciowego). Przyjęcie zbyt dużej dawki może powodować dyskomfort w oddychaniu, drgawki lub zespół padaczkowy, oraz może działać odurzająco. Po spożyciu w za dużych dawkach i/lub przez długi czas olejek miętowy może być nieco nefrotoksyczny i hepatotoksyczny.

W dyfuzji

Najlepiej nie wprowadzać do dyfuzora czystego olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Należy rozcieńczać go w stężeniu 10–15% w innych olejkach eterycznych.

Przeciwwskazania

Mentol może ułatwiać penetrację leków przeciwzapalnych i znieczulających oraz zakłócać skuteczność niektórych leków na serce. W razie wątpliwości, nie należy ich ze sobą łączyć.

Stosowanie tego olejku eterycznego wymaga również szczególnej ostrożności w przypadku przyjmowania leków zobojętniających sok żołądkowy lub przeciwwrzodowych, leczenia o niskim marginesie terapeutycznym, leczenia polimedycznego lub leczenia homeopatycznego.

Składniki alergenne

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej zawiera niewiele alergennych składników biochemicznych: limonen (≤ 5%).

Uwaga: najlepiej przetestować olejek przed użyciem (nanieś dwie krople w zgięcie łokcia i pozostaw przez co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej).

Właściwości olejku eterycznego z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest silnie skoncentrowany w mentol, menton, 1,8-cyneol i izomenton. Te różne cząsteczki nadają mu następujące główne właściwości:

 • miejscowy środek przeciwbólowy ++++ (mentol):

  Olejek eteryczny z mięty pieprzowej działa przeciwbólowo, wywołując efekt zimna. Zawarty w nim mentol aktywuje receptory zimna TRPM8 zaangażowane w odczuwanie bólu, powodując tym samym natychmiastowy „efekt zimna” i miejscowe znieczulenie, stąd jego skuteczność w przypadku bólów mięśni, stłuczeń, nerwobólów i bólów głowy.

 • tonik, ogólny środek pobudzający +++ (mentol):

  Olejek miętowy to ogólny stymulant, tonizuje cały organizm w przypadku zmęczenia. Jest neurotoniczny, wzmacnia czujność, koncentrację, pamięć, usprawnia uczenie się, a także poprawia wyniki sportowe. Chociaż mechanizm działania tego olejku nie jest jasno określony, przyczyną może być zwiększenie unaczynienia mózgu i stymulacja ośrodkowego układu nerwowego, poprzez receptory nikotynowe reagujące na acetylocholinę.

 • przeciwskurczowe +++ (mentol):

  Olejek z mięty pieprzowej ogranicza skurcze przewodu pokarmowego, działając na zwieracz Oddiego i skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego (wzdęcia, skurcze żołądka, nudności pooperacyjne). Jego działanie przeciwskurczowe jest również korzystne w przypadku skurczy mięśni.

 • antybakteryjne ++ (mentol):

  Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest skutecznym środkiem przeciwko wielu szczepom bakterii: gronkowca złocistego, paciorkowcom odpowiedzialnym za choroby płuc, bakteriom coli odpowiedzialnym za choroby przewodu pokarmowego i układu moczowego, E. coli. Zawarty w nim mentol ma szczególne właściwości hamujące wzrost bakterii. Zmienia on błonę plazmatyczną, modyfikując w ten sposób jej przepuszczalność i powodując wyciek materiału komórkowego.

 • przeciwwirusowe ++ (mentol):

  Przeciwwirusowe działanie olejku eterycznego z mięty pieprzowej wynika głównie z obecności w składzie mentolu. Jego działanie badano głównie na wirusie opryszczki, którego replikację potrafi zahamować.

 • przeciwgrzybicze ++ (mentol):

  Mięta pieprzowa działa na wiele grzybów, w tym na grzyby wywołujące infekcje płuc, skóry i kandydozy, są to np.: Trichophyton rubrum, Microsporum gypseum, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum, Epidermophyton stockdale, Candida diversa, ale także te, które można znaleźć w żywności. Należy zauważyć, że działanie grzybobójcze mentolu zależy od jego struktury funkcjonalnej. W zależności od różnic strukturalnych, interakcja z komórkami, a tym samym wpływ na rozwój grzybów, będzie różna. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej zawiera głównie L-mentol, jeden z najskuteczniejszych izomerów mentolu.

 • przeciwpasożytnicze ++ (mentol):

  Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest środkiem przeciwpasożytniczym jelit, który działa głównie przeciwko shigellozie, ostremu zapaleniu żołądka i jelit.

 • przeciwzapalne ++ (mentol):

  Olejek eteryczny z mięty pieprzowej, a zwłaszcza mentol, zapobiega wytwarzaniu substancji prozapalnych, takich jak prostaglandyna PGE-2, interleukina-IL-1-β i leukotrien LTB-4. Działanie przeciwzapalne zostało wykazane zarówno in vitro, jak i in vivo.

 • prawidłowe odprowadzanie żółci, żółciopędne ++ (menton):

  Olejek miętowy ułatwia odpływ żółci do jelita i wydzielanie żółci przez wątrobę. Chociaż mechanizmy nie są jasno określone, mięta pieprzowa może stymulować aktywność niektórych receptorów i enzymów zaangażowanych w syntezę kwasów żółciowych i regulację produkcji kwasów żółciowych.

Drugorzędne właściwości olejku z mięty pieprzowej:

 • przeciwkatarowe
 • mukolityczne
 • zmniejszające przekrwienie

W przypadku niskiego ciśnienia

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży, po konsultacji i obserwacji lekarskiej. Doustnie, 1 kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej na neutralnym podłożu, które można umieścić pod językiem, 3 razy dziennie, aż do powrotu do dobrego samopoczucia. Nie przekraczać 1 tygodnia stosowania.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia, po konsultacji i obserwacji lekarskiej. Zastosuj 4 krople mieszanki na splot słoneczny i 4 krople na nerki. Powtarzaj 3 razy dziennie, w okresach niskiego napięcia. Nie przekraczać 1 tygodnia stosowania.

 • 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 10 kropli olejku eterycznego z goździka
 • 10 kropli olejku eterycznego z sosny zwyczajnej
 • 120 kropli (6 ml) oleju roślinnego Tamanu

Więcej szczegółów: olejki eteryczne przeciw niedociśnieniu.

W przypadku niewydolności wątroby i trzustki

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Doustnie, 2 krople olejku mięty pieprzowej na cukrze, które należy wymieszać w naparze, spożywaj po posiłku, w razie potrzeby w pojedynczej dawce.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia. Zgodnie z zaleceniami lekarza, umieść 3 krople mieszaniny na 1/4 kostki cukru trzcinowego lub rozpuść w łyżeczce oliwy z oliwek, spożywaj rano i wieczorem przed posiłkiem przez maksymalnie 3 tygodnie.

 • 2 krople olejku eterycznego z gałki muszkatołowej
 • 2 krople olejku eterycznego z werbeny egzotycznej
 • 2 krople olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 1 kropla olejku eterycznego z bazylii tropikalnej
 • 1 kropla olejku eterycznego z wetywerii

Źródło: Baudoux, D. (2017). Aromathérapie - 100 huiles essentielles. Dunod.

Przeciw nudnościom, wymiotom, chorobie lokomocyjnej

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży:

 • Doustnie: 1 kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej na neutralnym podłożu, które można umieścić pod językiem.
 • W inhalacji: wdychać bezpośrednio z fiolki, jeśli jest to konieczne.
 • Przez skórę: zmieszaj 1 kroplę olejku eterycznego z mięty pieprzowej z 9 kroplami oleju roślinnego. Zastosuj tę mieszankę na brzuch, masując okrężnymi ruchami w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Zwykle wystarcza jedna aplikacja.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. W buteleczce wymieszaj:

 • 30 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 90 kropli olejku eterycznego z cytryny
 • 30 kropli olejku eterycznego z imbiru

Umieść 2 krople tej mieszanki na nadgarstkach lub na chusteczce do nosa, aby móc ją wdychać, gdy tylko pojawią się problemy. Stosować do 5 razy dziennie.

Źródło: Couic-Marinier, F. & Frély, R. (2019). Huiles essentielles - Le guide complet pour toute la famille. SOLAR.

Na nieświeży oddech

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Doustnie, 1 kropla olejku z mięty pieprzowej na neutralnej tabletce, aby rozpuszczać ją w ustach, stosuj od czasu do czasu, w razie potrzeby.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia. Umieść 1 do 2 kropli na neutralnej tabletce, pozwól dobrze wchłonąć się mieszance przez kilka minut, a następnie rozpuść tabletkę w ustach. Do sporadycznego stosowania.

 • 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 20 kropli olejku eterycznego z kardamonu
 • 20 kropli olejku eterycznego z cytryny

Więcej szczegółów: olejki eteryczne na nieświeży oddech.

W przypadku kaca

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży:

 • Doustnie: 1 kroplę olejku eterycznego z mięty pieprzowej umieść na neutralnym podłożu, a następnie rozpuść pod językiem.
 • Przez skórę: W razie potrzeby wmasuj 2 krople mięty pieprzowej w skronie i czoło. W przypadku skóry wrażliwej, rozcieńcz 1 kroplę olejku eterycznego w 9 kroplach oleju roślinnego. (Uważaj na oczy!)

W przypadku bólu głowy, migreny

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Przez skórę, 2 krople olejku mięty pieprzowej rozpuść w oleju roślinnym do masażu skroni i czoła. W przypadku skóry wrażliwej, rozcieńcz 2 krople olejku eterycznego w 8 kroplach oleju roślinnego. (Uważaj na oczy!)

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Umieść 4 krople mieszanki na obszarze bólu, aplikując miejscowo. Stosuj w razie potrzeby do 3 razy dziennie przez 2 do 3 tygodni. Jeśli ból nie ustąpi, zrób tygodniową przerwę i skonsultuj się z lekarzem.

 • 20 kropli olejku eterycznego z gałki muszkatołowej
 • 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 10 kropli olejku eterycznego z bazylii
 • 10 kropli olejku eterycznego z lawendy
 • 40 kropli (2 ml) oleistego maceratu z dziurawca

Więcej informacji i inni użytkownicy: olejki eteryczne na migrenę i bóle głowy.

Przeciw płytce nazębnej i kamieniowi nazębnemu

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Do użytku sporadycznego, 1 kroplę olejku miętowego nanieś bezpośrednio na pastę do zębów przed szczotkowaniem.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. W płynie do płukania ust umieść 3-5 kropli mieszanki na szklankę wody. Po umyciu zębów płucz gardło przez kilka sekund, aby zemulgować mieszaninę w ustach przed wypluciem.

 • 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
 • 30 kropli olejku eterycznego z cytryny
 • 8 ml oleju roślinnego z sezamu

Więcej szczegółów: Ograniczanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego za pomocą olejków eterycznych.

W przypadku zapalenia stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmowi

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, wymieszaj 1 kroplę olejku mięty pieprzowej z 9 kroplami oleju roślinnego (np. z arniki) i nałóż na bolące miejsce.

Mięta pieprzowa czy eukaliptus cytrynowy?

By złagodzić ból reumatyczny, olejek eteryczny z mięty pieprzowej będzie bardzo skuteczny, jednak jeśli masz pod ręką, olejek z eukaliptusa cytrynowego sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę: 1 kropla na 4 krople oleju roślinnego, 3 do 4 razy dziennie na bolesną strefę, aż do poprawy.

Na ukąszenia owadów, swędzenie skóry

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, zmieszaj 1 kroplę olejku miętowego z 9 kroplami oleju roślinnego (na przykład z nagietka) i nałóż na bolące miejsce.

Dla dzieci powyżej 6 roku życia. Zaleca się rozcieńczanie olejku miętowego do 5% (tj. w proporcji 1:18 z olejkiem roślinnym).

Mięta pieprzowa czy lawenda spikowa?

W przypadku swędzenia lub ukąszeń owadów olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest dobry, ale olejek z lawendy spikowej będzie jeszcze lepszy! Drogą skórną: nanieś 1 czystą kroplę na guzek, od razu po pojawieniu się ukąszenia. W razie potrzeby ponawiaj aplikację co 1/4 godziny.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Nakładaj 1 do 2 kropli poniższej mieszanki na ukąszenia co 3 minuty aż do poprawy, następnie 3 razy dziennie aż do całkowitego zagojenia.

 • 3 krople olejku eterycznego z lawendy spikowej
 • 1 kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 2 krople olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego
 • 2 krople olejku eterycznego Geranium Rosat
 • 2 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Żródło: Festy, D. (2018). Ma bible des huiles essentielles. Leduc.s

W przypadku zapalenia nosogardzieli, przeziębienia, zapalenia zatok

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży:

 • W inhalacji: wylej 1 lub 2 krople czystego olejku z mięty pieprzowej na chusteczkę i wdychaj.
 • Przez skórę: wmasuj w czoło (uważaj na oczy!), za uszami i w podeszwy stóp 1 lub 2 krople, rano, w południe i wieczorem. W przypadku skóry wrażliwej rozcieńcz w oleju roślinnym.

Używanie w synergii

Dla dorosłych lub młodzieży. W buteleczce o pojemności 10 ml zmieszaj ze sobą:

 • 5 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 5 kropli olejku eterycznego z sosny zwyczajnej
 • 10 kropli olejku eterycznego Ravintsara lub Niaouli
 • 9 ml (około 2 łyżeczki) oleju roślinnego

Nakładaj 10-20 kropli tej mieszanki na klatkę piersiową 2-3 razy dziennie przez 1-5 dni.

Źródło: F. Millet. (2013). Le grand guide des huiles essentielles. Édition Marabout.

Mięta pieprzowa czy eukaliptus promienisty?

W przypadku przeziębienia olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest skuteczny, ale olejek eteryczny z eukaliptusa promienistego (Radiata) pozostaje niekwestionowanym zwycięzcą w tym starciu! 2 czyste krople pod język lub w naparze ziołowym (wcześniej zmieszanym z łyżeczką miodu lub cukru), 4 razy dziennie przez 2 dni. Inhalacja: 1 głęboki wdech bezpośrednio nad otwartą butelką, 4 do 6 razy dziennie.

W przypadku nerwobólu, rwy kulszowej

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, zmieszaj 1 kroplę olejku z mięty pieprzowej z 9 kroplami oleju roślinnego (np. z dziurawca) i nałóż na bolące miejsce.

Mięta pieprzowa czy eukaliptus cytrynowy?

Jeśli cierpisz na nerwobóle lub rwę kulszową, olejek eteryczny z mięty pieprzowej będzie skuteczny, ale olejek z eukaliptusa cytrynowego jest jeszcze lepszy! Na skórę: 1 kropla na 4 krople oleju roślinnego, 3 do 4 razy dziennie na bolesną strefę, aż do poprawy.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Zastosuj 4 do 6 kropli mieszanki na bolesny obszar. Powtarzaj 3 razy dziennie aż do poczucia ulgi (nie przekraczaj 3 tygodni stosowania).

 • 30 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 30 kropli olejku eterycznego z rumianku rzymskiego
 • 45 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego
 • 130 kropli (6,5 ml) oleistego maceratu z dziurawca

Więcej informacji: olejki eteryczne przeciw nerwobólom i rwie kulszowej.

W przypadku zapalenia dziąseł

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Miejscowo, przygotuj mieszankę 5% olejku eterycznego z mięty pieprzowej w oleju sezamowym (15 kropli olejku w 9,5 ml oleju roślinnym). Nakładaj 1 do 2 kropli mieszanki bezpośrednio na dziąsła, do 2 razy dziennie, maksymalnie przez 5 dni.

Mięta pieprzowa czy drzewo herbaciane?

Mięta pieprzowa jest skuteczna w leczeniu zapalenia dziąseł, ale olejek eteryczny z drzewa herbacianego będzie bardziej odpowiedni. Przygotuj mieszankę 10% olejku z drzewa herbacianego w sezamowym oleju roślinnym (1 ml lub 30 kropli olejku eterycznego w 9 ml oleju roślinnego). Nakładaj 3-5 kropli mieszanki na dziąsła do 3 razy dziennie przez 5 dni.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Nakładać kilka kropli mieszanki na dziąsła do 3 razy dziennie, maksymalnie przez 5 dni.

 • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
 • 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 10 kropli olejku eterycznego z cytryny
 • 5 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
 • 9 ml sezamowego oleju roślinnego

Więcej informacji: Jak stosować olejki eteryczne w przypadku zapalenia dziąseł?

W przypadku nerwobólów zębów, bólu zębów, zapalenia miazgi

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Miejscowo,, przygotuj mieszaninę 10% olejku eterycznego z mięty pieprzowej w oleju roślinnym z czarnuszki (30 kropli olejku eterycznego w 9 ml oleju roślinnym). Nakładaj kilka kropli mieszanki na bolące dziąsła do 5 razy dziennie.

Mięta pieprzowa czy goździk?

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi ból dziąseł, ale olejek z goździka pozostaje niezastąpiony w tej dziedzinie. W przypadku dorosłych i młodzieży, nałóż 1 kroplę olejku goździkowego na wacik nasączony jadalnym olejem roślinnym. Przykładaj do bolącego dziąsła.

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: Jak złagodzić ból dziąseł za pomocą olejków eterycznych?

Przeciw wzdęciom, gazom

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia:

 • Drogą skórną: rozcieńcz 1 kroplę olejku eterycznego z mięty pieprzowej w 9 kroplach oleju roślinnego. Masuj brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zwykle wystarcza jedna miejscowa aplikacja.
 • Doustnie: 1 kropla olejku miętowego na neutralnym podłożu (cukier, bułka tarta, neutralna tabletka, łyżeczka oleju lub miodu itp.), od czasu do czasu. Nie przekraczać 3 kropli dziennie. Zrób przerwę po 5 dniach stosowania.

Używanie w synergii

Od 10 roku życia. Do łyżeczki oleju roślinnego dodaj następującą mieszankę olejków eterycznych. Masuj brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zwykle wystarcza jedna miejscowa aplikacja.

 • 1 kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 1 kropla olejku eterycznego z estragonu
 • 1 kropla olejku eterycznego z majeranku

Źródło: Festy, D. (2007). 100 massages aux huiles essentielles pour se soigner (Santé/forme) (Guides santé (Leduc.s)). LEDUC.   

Mięta pieprzowa czy kardamon?

Przeciw wzdęciom i gazom olejek eteryczny z mięty pieprzowej może pomóc, jednak olejek eteryczny z kardamonu będzie jeszcze bardziej skuteczny: 1 kropla olejku kardamonowego na łyżeczkę oliwy lub miodu, dorośli i młodzież - stosowanie 3 razy dziennie.

W przypadku bólu mięśni

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Przez skórę, rozcieńczy 1 kroplę olejku eterycznego w 9 kroplach oleju roślinnego (np. oleistego maceratu z arniki), aplikuj przed i po wysiłku fizycznym.

Mięta pieprzowa czy Wintergreen?

Jeśli cierpisz na bóle mięśni, olejek eteryczny z mięty pieprzowej będzie skuteczny, ale olejek eteryczny Wintergreen jest jeszcze lepszy! Na skórę: 1 kropla na 9 kropli oleju roślinnego, 3 do 4 razy dziennie na bolesną strefę, aż do poprawy.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Wmasowywać w bolące miejsce 3 razy dziennie przez 3 dni następującą mieszankę:

 • 3 krople olejku eterycznego Wintergreen Gaultheria Fragrantissima lub Gaultheria Procumbens
 • 2 krople olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 10 kropli oleistego maceratu z arniki

Źródło: Dufour, A. (2022). Le guide Leduc des huiles essentielles pour toute la famille. LEDUC.

Na porost włosów

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. W pustej buteleczce wymieszaj:

 • 15 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 5 ml oleju z gorczycy
 • 5 ml oleju rycynowego

Nałóż tę mieszankę na skórę głowy, delikatnie wmasowując opuszkami palców, i pozostaw na co najmniej 30 minut przed spłukaniem i umyciem włosów szamponem. Taką kąpiel olejową można stosować raz w tygodniu przez miesiąc.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i młodzieży. Nałóż odpowiednią ilość mieszanki dla długości swoich włosów, zaczynając od końcówek i kierując się ku nasadzie, tak aby całe włosy zostały pokryte. Pozostaw na około 30 minut, a następnie spłucz i użyj neutralnego szamponu, aby usunąć pozostałości oleju:

 • 45 kropli olejku eterycznego Ylang Ylang
 • 15 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 1 łyżka oleju roślinnego z ogórecznika
 • 3 łyżki oleju rycynowego

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne stymulujące wzrost włosów.

Mięta pieprzowa czy Nard Himalaya?

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej będzie dobrym wyborem do pobudzania wzrostu włosów, chociaż najbardziej polecany jest olejek eteryczny z nardu: 1 kropla olejku z nardu Himalaya dodana do szamponu przed każdym myciem.

Inne znane zastosowania mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest wykorzystywany przy wielu dolegliwościach, szczególnie w związku z jego właściwościami przeciwwirusowymi, przeciwgrzybiczymi, przeciwpasożytniczymi, przeciwskurczowymi, przeciwzapalnymi, ale także żółciopędnymi. Dla większości poniższych zastosowań będzie skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy. W związku z tym wskazujemy Ci najlepsze zamienniki mięty pieprzowej na następujące problemy.

Aerofagia

Mięta pieprzowa skuteczna, ale…Lepiej zastosować olejek kardamonowy: doustnie 1 kropla na łyżeczkę oliwy z oliwek lub miodu, 3 razy dziennie.

Pasożyty jelitowe

Mięta pieprzowa skuteczna, ale… Lepiej zastosować olejek cynamonowy: doustnie, 1 kropla na bazę, w połączeniu z 1 kroplą olejku cytrynowego (dla ochrony wątroby). Pozostawić do rozpuszczenia w ustach, spożywać 3 razy dziennie do poprawy. Nie przekraczać 5 dni stosowania.

Zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych

Mięta pieprzowa skuteczna, ale...Lepiej zastosować olejek z cząbru górskiego: na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę w 9 kroplach oleju roślinnego i masować podbrzusze 3 razy dziennie przez 7-10 dni.

Opryszczka, półpasiec

Mięta pieprzowa skuteczna, ale...Lepiej zastosować olejek eteryczny Niaouli: na skórę, 2 czyste krople bezpośrednio na opryszczkę, co 2 godziny, aż opryszczka zniknie.

Kolka nerkowa

Mięta pieprzowa skuteczna, ale… Lepiej zastosować olejek eteryczny Ledum (bagno grenlandzkie): na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę w 4 kroplach oleju roślinnego, aplikować na skórę w okolicach nerek 2 do 3 razy dziennie .

Zapalenie ścięgna

Mięta pieprzowa jest skuteczna ze względu na działanie chłodzące, ale... Lepiej jest stosować olejek eteryczny Wintergreen, który ma „efekt rozgrzewający”: na skórę, 1 kropla na 4 krople oleju roślinnego, wmasować w bolący obszar.

Ból menstruacyjny, bolesne miesiączkowanie

Mięta pieprzowa skuteczna, ale... Lepiej zastosować olejek estragonowy: na skórę, 1 kropla na 4 krople oleju roślinnego, wmasować w bolące miejsce.

Suchy kaszel

Mięta pieprzowa skuteczna, ale… Lepiej zastosować olejek eteryczny z Cyprysa z Prowansji: doustnie, 1 kropla olejku na łyżeczkę miodu, do rozpuszczenia w ustach, 4 razy dziennie, aż kaszel ustąpi .

Zaparcia

Mięta pieprzowa skuteczna, ale... Lepiej zastosować olejek imbirowy: doustnie, 1 czysta kropla na łyżeczkę oliwy z oliwek, przed posiłkami, maksymalnie przez 3 dni.

Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny z mięty pieprzowej?

Właściwości botaniczne
 • Nazwa łacińska: Mentha x piperita L.
 • Rodzina botaniczna: Lamiaceae
 • Wykorzystywana część: kwitnące wierzchołki
 • Kraj pochodzenia: Indie, Węgry
Właściwości fizyczne
 • Gęstość w 20°C: 0.898 do 0.918
 • Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.459 do 1.465
 • Skręcalność optyczna w 20°C: -30 do -14
 • Temperatura zapłonu: 66
Właściwości organoleptyczne
 • Wygląd: klarowna, rzadka ciecz
 • Barwa: bezbarwna do zielonkawożółtej
 • Zapach: słodki, miętowy, charakterystyczny
Właściwości biochemiczne
 • mentol: 32 do 49%
 • menton: 13 do 28%
 • 1,8-cyneol (eukaliptol): 3 do 8%
 • izomenton: 2 do 8%
 • octan mentylu: 2 do 8%
 • mentofuran: 1 do 8%
 • neomentol: 2 do 6%
 • limonen: 1 do 3%
 • β-kariofilen: 1 do 3,5%
 • pulegon: 0,5 do 3%
 • trans tujanol-4: 0,5 do 2%
 • oktanol: 0,1 do 0,4%

Różne olejki eteryczne z mięty

Mięta pieprzowa, mięta zielona, mięta polna, mięta cytrynowa, mięta polej, mięta długolistna, mięta słodka? Jaki olejek eteryczny do konkretnych zastosowań?

Chociaż należą do tego samego rodzaju mięty, te 4 gatunki są on siebie bardzo różne, a zatem ich olejki eteryczne nie są takie same. Aby uzyskać więcej informacji, dowiedz się, jak odróżniać olejki eteryczne z mięty!

Odnośnie tych wskazówek...

Ten artykuł o aromaterapii został napisany przez Théophane de la Charie, autora książki „Uzdrawianie olejkami eterycznymi”, w towarzystwie multidyscyplinarnego zespołu farmaceutów, biochemików i agronomów.

Compagnie des Sens i jej zespół nie zachęcają do samoleczenia. Udzielane informacje i porady pochodzą z referencyjnej bazy bibliograficznej (książki, publikacje naukowe itp.). Są one podawane w celach informacyjnych lub do zainspirowania: nie mogą w żaden sposób zastępować diagnozy, konsultacji lub obserwacji lekarskiej i nie mogą pociągać do odpowiedzialności Compagnie des Sens.