ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA NAGRODY WIĘCEJ

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego: jak prawidłowo go stosować?

https://www.olium.pl/

Po skuteczny w walce z wieloma zarazkami olejek z drzewa herbacianego sięgamy bardzo często w pierwszym odruchu, jeśli dopadną nas infekcje, niezależnie od tego, czy są to problemy skórne, laryngologiczne, ginekologiczne czy związane z jamą ustną itp. Dzięki właściwościom antybakteryjnym o szerokim spektrum działania, drzewo herbaciane pomaga pozbyć się między innymi trądziku, infekcji jamy ustnej i infekcji skórnych. Olejek herbaciany ma również silne działanie przeciwgrzybicze, poradzi sobie z wieloma rodzajami grzybów. Jednak przede wszystkim, jest to środek antyseptyczny, który należy mieć w domu na wypadek ran, małych skaleczeń lub zadrapań. Nazwa łacińska: Melaleuca alternifolia Maiden. Część destylowana: liście

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest uniwersalny i bardzo dobrze tolerowany. Może być stosowany przez całą rodzinę z wyjątkiem kobiet poniżej 3 miesiąca ciąży. Dozwolone są wszystkie metody aplikacji, jednak w przypadku stosowania na dużą powierzchnię skóry, olejek herbaciany należy rozcieńczać, ze względu na związki drażniące skórę.

Grupy wiekowe

Dorośli i młodzież

Dorośli i młodzież

Dzieci poniżej 6 lat

Dzieci poniżej 6 lat

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety poniżej 3 miesiąca ciąży

Kobiety poniżej 3 miesiąca ciąży

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy

Możliwe sposoby użycia

Inhalacja

Inhalacja

Przez skórę

Przez skórę

Doustnie

Doustnie

Dyfuzja

Dyfuzja

Zagrożenia związane z użytkowaniem

Działa drażniąco na skórę

Działa drażniąco na skórę

Inne środki ostrożności

Opinia lekarska

Osoby cierpiące na padaczkę powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed zastosowaniem tego produktu (ryzyko wystąpienia ataku padaczkowego w przypadku dużych dawek).

Aplikacja na skórę

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa drażniąco na skórę, dlatego w większości przypadków należy go rozcieńczyć olejem roślinnym przed nałożeniem na skórę (w proporcjach: 20% olejku eterycznego z 80% oleju roślinnego).

Olejek z drzewa herbacianego należy przechowywać z dala od światła, ponieważ utlenianie paracymenu może powodować podrażnienia skóry.

Przez stosowanie doustne

W przypadku stosowania doustnego nie należy przesadzać z olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego. Przedawkowanie może prowadzić do przejściowej dezorientacji i utraty koordynacji ruchowej.

Składniki alergenne

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego zawiera bardzo mało alergennych substancji biochemicznych.

  • limonen (≤ 2%);
  • linalol (≤ 1%).

Uwaga: najlepiej przetestować olejek przed użyciem (zaaplikować dwie krople w zgięcie łokcia na co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie wywołuje reakcji alergicznej).

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest silnie skoncentrowany w węgliki i alkohole monoterpenowe. Te różne cząsteczki nadają mu następujące główne właściwości:

  • antybakteryjne o szerokim spektrum działania ++++ (terpinen-4-ol):

    Olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma działanie bakteriobójcze, ponieważ może przenikać, a tym samym powodować przepuszczalność i upłynnienie błony bakteryjnej, powodując wyciek wewnętrznych składników bakterii. Dodatkowo drzewo herbaciane hamuje rozwój szerokiej gamy bakterii. Badania wykazały jego skuteczność wobec Escherichia coli i Staphylococcus aureus (często odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza), a także Cutibacterium acnes (powodujących trądzik).

  • przeciwgrzybicze o szerokim spektrum działania ++++ (terpinen-4-ol, γ-terpinen, α-terpinen):

    Cząsteczki aromatyczne zawarte w drzewie herbacianym mają zdolność wstawiania się w błonę komórkową niektórych grzybów. Błona bierze udział w pewnych funkcjach życiowych, wzroście i rozwoju grzyba, dlatego obecność obcych cząsteczek powoduje eliminację tych organizmów, co świadczy o skuteczności drzewa herbacianego w przypadku grzybic, takich jak np. kandydoza lub dermatofitozy. Drzewo herbaciane było też przedmiotem kilku rozstrzygających badań nad grzybami z rodzaju Candida (albicans, glabrata) i Malassezia (globosa, furfur).

  • przeciwwirusowe +++ (terpinen-4-ol, γ-terpinen, α-terpinen):

    Główne składniki drzewa herbacianego mają działanie wirusobójcze i mogą zapobiegać kontaktowi wirusów z komórkami gospodarza. Badania przeprowadzone na wirusach otoczkowych, takich jak wirus opryszczki pospolitej typu 1 i 2 (HSV-1 i HSV-2), ujawniły, że cząsteczki drzewa herbacianego wnikają w otoczkę wirusa i niszczą go, powodując wyciek wewnętrznych składników, takich jak jego informacje genetyczne.

  • przeciwpierwotniakowe, przeciwpasożytnicze +++ (terpinen-4-ol, γ-terpinen, α-terpinen):

    Olejek eteryczny z drzewa herbacianego przenika bezpośrednio do zewnętrznych komórek pasożyta, co powoduje zmianę jego błon komórkowych i składników wewnątrzkomórkowych. Drzewo herbaciane ogranicza również rozwój larw pasożytów jelitowych oraz ogranicza wylęganie się jaj niektórych pasożytów.

  • immunomodulujące ++ (terpinen-4-ol):

    Badania wykazały, że drzewo herbaciane ma zdolność modyfikowania produkcji niektórych mediatorów stanu zapalnego (TNF-α, IL-1β, IL-8, IL-10, prostaglandyn E2, immunoglobin A i M...), które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ponadto olejek drzewa herbacianego może zwiększyć ekspresję receptora CD11b, odpowiedzialnego za fagocytozę, czyli eliminację elementów chorobotwórczych przez krwinki białe.

  • ochrona radiologiczna ++ (terpinen-4-ol, γ-terpinen, α-terpinen):

    Właściwości przeciwzapalne i lekko przeciwutleniające drzewa herbacianego sprawiają, że jest on odpowiednim olejkiem eterycznym w profilaktyce radiodermatitis, czyli oparzeń skóry spowodowanych radioterapią.

Drugorzędne właściwości olejku herbacianego:

  • antyoksydacyjne

W przypadku trądziku

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Na skórę, 1 kropla czystego olejku eterycznego lub rozcieńczona w odrobinie oleju roślinnego w przypadku wrażliwej skóry (jojoba, z czarnuszki...), nakładaj na każdy wyprysk rano i wieczorem po umyciu twarzy. Zrób tygodniową przerwę po 3 tygodniach stosowania.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Stosuj 2 razy dziennie przez 10-15 dni. Umieść 3 do 4 kropli tej mieszaniny na wypryskach:

  • 35 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego
  • 35 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 50 kropli olejku eterycznego z lawendy Fine
  • 120 kropli oleju roślinnego Jojoba

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw trądzikowi.

W przypadku anginy, bólu gardła

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Doustnie, 2 krople olejku z drzewa herbacianego zmieszane z miodem, 3 razy dziennie, aż do poprawy (stosować maksymalnie przez 3 tygodnie).

Od 3 roku życia, a dla kobiet w ciąży - powyżej 3 miesiąca. Polecany sposób aplikacji na skórę, rozcieńcz 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 9 kroplach oleju roślinnego i wmasuj w szyję.

Używanie w synergii

Od 3 roku życia lub 3 miesiąca po konsultacji lekarskiej. Nakładaj na szyję, w szczególności na migdałki, 3-4 razy dziennie:

  • 1 kropla olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 1 kropla olejku tymiankowego (tujanol)
  • 1 kropla olejku eterycznego z drzewa Ho
  • 1/2 łyżeczki oleju roślinnego ze słodkich migdałów

Żródło: Festy, D. (2018). Ma bible des huiles essentielles : Guide complet d'aromathérapie. Leduc.s éditions.

Przeciw infekcjom intymnym

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Na skórę, 1 kropla olejku z drzewa herbacianego z 4 kroplami oleju roślinnego, wmasuj w podbrzusze.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i młodzieży. Umieść 2 krople na neutralnej bazie, połykaj rano i wieczorem przez 20 dni:

  • 1 ml olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 2 ml olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
  • 1 ml olejku eterycznego z tymianku (tujanol)
  • 1 ml olejku eterycznego Geranium Rosat

Źródło: Zahalka, J. (2017). Dictionnaire complet d'aromathérapie. Editions du Dauphin.

Przeciw grzybicy paznokci

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kropla czystego olejku drzewa herbacianego na miejsce zaatakowane grzybicą, rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu dotkniętego chorobą obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę. Rozcieńczać w oleju roślinnym w przypadku rozległej grzybicy lub długotrwałego stosowania.

Dla dzieci od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Rozcieńcz 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 9 kroplach oleju roślinnego, stosuj rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu dotkniętego chorobą obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Używanie w synergii

Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. W przypadku aplikacji na skórę nałóż 2-3 krople mieszanki na paznokcie. Czynność powtarzaj dwa razy dziennie (rano i wieczorem) aż do całkowitego ustąpienia grzybicy.

  • 60 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 40 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
  • 30 kropli olejku eterycznego Palmarosa
  • 30 kropli olejku eterycznego z lawendy

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw grzybicy paznokci.

Przeciw grzybicy skóry

Skuteczność: ++++

Łatwy w użyciu

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kropla czystego olejku z drzewa herbacianego na miejsce z grzybicą, rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu dotkniętego chorobą obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę. Rozcieńczaj w oleju roślinnym w przypadku rozległej grzybicy lub długotrwałego stosowania.

Dla dzieci od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Rozcieńcz 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 9 kroplach oleju roślinnego, rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu dotkniętego chorobą obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Aplikuj miejscowo 2 do 3 kropli mieszanki 3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Jeśli po 3 tygodniach grzybica nie zniknie całkowicie, zrób tydzień przerwy i wznów aplikację przez 3 tygodnie.

  • 40 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 40 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
  • 20 kropli olejku eterycznego Geranium Rosat
  • 20 kropli olejku eterycznego Palmarosa
  • 100 kropli (5 ml) oleju roślinnego Neem

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw grzybicy skóry.

Przeciw grzybicy stóp

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kropla czystego olejku z drzewa herbacianego na miejsce dotknięte grzybicą, rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu chorego obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę. Rozcieńcz w oleju roślinnym w przypadku rozległej grzybicy lub długotrwałego stosowania.

Dla dzieci od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Rozcieńcz 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 9 kroplach oleju roślinnego, stosuj rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu dotkniętego chorobą obszaru. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Stosuj 3-4 krople mieszanki miejscowo na skórę, 3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Jeśli po 3 tygodniach grzybica nie zniknie całkowicie, zrób tygodniową przerwę i wznów aplikację przez 3 tygodnie.

  • 20 kropli olejku eterycznego z cynamonu
  • 20 kropli olejku eterycznego Geranium Rosat
  • 40 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 40 kropli olejku eterycznego z lawendy spikowej

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw grzybicy stóp.

W przypadku ran

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Od 3 roku życia. Na skórę, po oczyszczeniu rany wodą z mydłem, 1 kropla czystego olejku drzewa herbacianego, 3 razy dziennie, aż do zniknięcia rany.

Dla dzieci od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Na skórę, 1 kropla olejku z drzewa herbacianego rozcieńczona w 9 kroplach oleju roślinnego, stosuj na ranę 3 razy dziennie, aż skaleczenie zniknie.

Używanie w synergii

Dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych. Po oczyszczeniu rany wodą z mydłem nanieść 2-3 krople mieszanki, miejscowo na dotknięty obszar, 4 razy dziennie przez 3-4 dni.

  • 40 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 40 kropli olejku eterycznego z lawendy
  • 20 kropli olejku eterycznego z czystka

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne do dezynfekcji ran.

W przypadku mięczaka zakaźnego

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia. Na skóręnakładaj czysty olejek z drzewa herbacianego na każdą grudkę, rano i wieczorem. W przypadku rozprowadzenia na dużej powierzchni, olejek eteryczny rozcieńcz w proporcji 50% na 50% w oleju roślinnym z czarnuszki.

Dla dzieci i niemowląt powyżej 3 miesiąca życia. Na skóręprzygotować mieszankę 10% olejku z drzewa herbacianego w oleistym maceracie z nagietka (1 kropla olejku eterycznego na 4 krople maceratu lub 1 ml na 9 ml). Nałóż mieszankę na każdą grudkę, rano i wieczorem.

Używanie w synergii

Od 3 roku życia. Nakładaj mieszankę na każdą grudkę za pomocą wacika codziennie wieczorem, aż do zniknięcia. Dokładnie umyj ręce po aplikacji w przypadku bezpośredniego kontaktu. Dla dzieci poniżej 3 roku życia lub w razie aplikacji na bardzo dużej powierzchni, ilość każdego olejku należy zmniejszyć do 10 kropli.

  • 20 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 20 kropli olejku eterycznego Ravintsara
  • 20 kropli olejku eterycznego z lawendy Fine
  • 160 kropli (8 ml) oleju roślinnego z czarnuszki lub olejowego maceratu z nagietka

Więcej szczegółów: olejki eteryczne przeciwko mięczakowi zakaźnemu.

W przypadku zapalenia dziąseł

Skuteczność: ++++

Łatwe stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Miejscowo, przygotuj mieszankę 10% olejku eterycznego z drzewa herbacianego w sezamowym oleju roślinnym (1 ml lub 30 kropli olejku eterycznego w 9 ml oleju roślinnego). Nakładaj 3-5 kropli mieszanki na dziąsła do 3 razy dziennie przez 5 dni.

Kobiety powyżej 3 miesiąca ciąży i dzieci powyżej 3 roku życia. Miejscowo, przygotuj mieszankę 5% olejku z drzewa herbacianego w sezamowym oleju roślinnym (0,5 ml lub 15 kropli olejku eterycznego w 9,5 ml oleju roślinnego). Nakładaj 3-5 kropli mieszanki na dziąsła do 3 razy dziennie przez maksymalnie 5 dni.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Nakładaj kilka kropli mieszanki na dziąsła do 3 razy dziennie, maksymalnie przez 5 dni.

  • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
  • 10 kropli olejku eterycznego z cytryny
  • 5 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
  • 9 ml oleju roślinnego z sezamu

Więcej szczegółów: Jak stosować olejki eteryczne w przypadku zapalenia dziąseł?

Przeciw ropieniowi zęba

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych. Jako płyn do płukania ust, 2 do 3 kropli olejku z drzewa herbacianego rozpuścić w szklance ciepłej wody, stosować 4 razy dziennie aż do poprawy.

Drzewo herbaciane czy goździk?

Drzewo herbaciane może być odpowiednie w przypadku ropnia zęba, ale olejek eteryczny z goździka będzie jeszcze lepszy, ze względu na działanie przeciwbólowe. Rozcieńcz 15 kropli w 9,5 ml oleju roślinnego i nakładaj mieszaninę opuszkami palców lub wacikiem na dziąsła bądź policzek w przypadku wrażliwych dziąseł, do 5 razy dziennie przez maksymalnie 5 dni.

W przypadku infekcji przewodu pokarmowego

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Doustnie, umieść 2 krople olejku z drzewa herbacianego na neutralnej bazie i połykaj 3 razy dziennie przez 10 dni.

Drzewo herbaciane czy cynamon chiński?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego może być pomocny przy infekcjach przewodu pokarmowego, ale olejek eteryczny z cynamonu chińskiego (lub kory cejlońskiej) pozostaje najlepszym wyjściem, szczególnie dla dorosłych: 1 kropla na bazę, połączona z 1 kroplą olejku cytrynowego (dla ochrony wątroby). Pozostawić do rozpuszczenia w ustach, stosować 3 razy dziennie do poprawy. Nie przekraczać 5 dni stosowania.

Używanie w synergii

Tylko dla dorosłych. Powtarzaj 4 razy dziennie. Przyjmij następującą mieszankę na neutralnej tabletce:

  • 1 kropla olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 1 kropla olejku eterycznego z cynamonu

Źródło: ZAHALKA, J. P. (2010). Les huiles essentielles. Editions Dauphin.

W przypadku oparzeń od radioterapii

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 miesiąca życia po konsultacji lekarskiej. 1 kropla olejku z drzewa herbacianego rozpuszczona w kremie na bazie produktów naturalnych (bez parafiny i wazeliny), stosować po zabiegu do 3 razy dziennie.

Drzewo herbaciane czy Niaouli?

Drzewo herbaciane będzie skuteczne w walce z radiodermatitis, ale najlepszym olejkiem eterycznym będzie olejek Niaouli. Stosuj w ten sam sposób jak olejek herbaciany: 1 kroplę Niaouli rozcieńczaj w kremie pochodzenia naturalnego.

W przypadku nowotworów hormonozależnych częściej poleca się jednak olejek z drzewa herbacianego.

Używanie w synergii

Tylko dla dorosłych. Aplikuj mieszankę od początkowych sesji, 1 godzinę po sesji, do 3 razy dziennie. Przestrzegaj okresu 4 godzin bez aplikacji przed następną sesją.

  • 60 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 60 kropli olejku eterycznego Niaouli
  • 60 kropli olejku eterycznego z lawendy Fine
  • 44 ml oleju roślinnego z dzikiej róży

W przypadku raka estrogenozależnego, zastąp olejek z Niaouli olejkiem z drzewa herbacianego.

Żródło: Couic-Marinier, F., & Touboul, A. (2017). Le guide Terre vivante des huiles essentielles.

W przypadku grzybicy, świerzbu

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 roku życia. Przez skórę, 1 kropla olejku eterycznego z drzewa herbacianego rozcieńczona w 4 kroplach oleju roślinnego, stosuj na dotknięte chorobą obszary 2 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Przez skórę, 1 kropla olejku z drzewa herbacianego rozcieńczona w 9 kroplach oleju roślinnego na dotknięte chorobą obszary 2 razy dziennie, aż objawy ustąpią.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Zastosuj rano i wieczorem 1-3 krople na dotknięte chorobą obszary, aż do poprawy.

  • 10 kropli olejku eterycznego z lawendy Fine
  • 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
  • 20 kropli olejku eterycznego z goździka
  • 20 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 150 kropli (7,5 ml) olejowego maceratu z nagietka

Nie stosować na okolice odbytu i miejsc intymnych.

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw świerzbowi.

Drzewo herbaciane czy jałowiec kolczasty?

Przeciwpasożytnicze właściwości drzewa herbacianego sprawiają, że jest on skuteczny przeciwko świerzbowi, jednak najlepszym środkiem będzie olejek eteryczny z jałowca kolczastego. Skórnie, 1 kropla olejku jałowcowego rozpuszczona w 4 kroplach oleju roślinnego nanieś na dotknięte chorobą obszary (nie nakładać na okolice odbytu i narządów płciowych). Czynność powtarzać rano i wieczorem do całkowitego ustąpienia objawów (zaczerwienienie, swędzenie).

W przypadku opryszczki

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 roku życia. Na skórę, nakładaj 2 krople czystego olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na opryszczkę co 2 godziny, aż opryszczka zniknie.

Dla skóry nadwrażliwej, rozcieńcz 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na opryszczkę 2 do 3 razy dziennie, aż opryszczka zniknie.

Drzewo herbaciane czy Niaouli?

Drzewo herbaciane to bez wątpienia dobry olejek na opryszczkę, ale olejek Niaouli jest jeszcze bardziej skuteczny. Nakładaj na skórę co 2 godziny 1 kroplę olejku eterycznego Niaouli bezpośrednio na dotkniętą chorobą strefę, aż do ustąpienia opryszczki.

Używanie w synergii

Od 3 roku życia. Nakładać za pomocą wacika 1 kroplę mieszanki na opryszczkę 6-8 razy dziennie przez 2 dni.

  • 25 kropli olejku eterycznego Niaouli
  • 25 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 50 kropli olejku eterycznego z lawendy

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne na opryszczkę.

Przeciw półpaścowi

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia i/lub stosowany miejscowo. Przez skórę, 2 krople czystego olejku z drzewa herbacianego naniesione bezpośrednio na wysypkę, co 2 godziny, aż do poprawy.

Od 3 roku życia i/lub stosowany na dużej powierzchni. Przez skórę, 1 kropla olejku drzewa herbacianego rozcieńczona w 4 kroplach oleju roślinnego naniesiona na wysypkę, 2-3 razy dziennie, aż do poprawy.

Od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Przez skórę, 1 kropla olejku z drzewa herbacianego rozcieńczona w 9 kroplach oleju roślinnego naniesiona na wysypkę, 2-3 razy dziennie, aż do poprawy.

Drzewo herbaciane czy Niaouli?

Drzewo herbaciane jest niewątpliwie dobrym wyborem do leczenia opryszczki i półpaśca, ale olejek Niaouli jest jeszcze bardziej skuteczny. Drogą skórną, 2 krople olejku eterycznego z Niaouli bezpośrednio na dotknięty chorobą obszar, co 2 godziny, aż do poprawy.

Używanie w synergii

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Nakładaj 4 krople mieszanki miejscowo na wypryski i bolesny obszar, 8 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

  • 30 kropli olejku eterycznego Niaouli
  • 30 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
  • 30 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 30 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego
  • 120 kropli olejowego maceratu z dziurawca

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne na półpasiec.

W przypadku zapalenia oskrzeli, przeziębienia, infekcji laryngologicznych

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 roku życia. Przez skórę, 1 kropla olejku drzewa herbacianego rozpuszczona w 4 kroplach oleju roślinnego, nakładaj na dotknięty infekcją obszar (szyja, klatka piersiowa, zatoki, za uchem) 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Od 3 miesiąca życia i dla kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży. Przez skórę, 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego rozcieńcz w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na dotknięty infekcją obszar (szyja, klatka piersiowa, zatoki, za uchem) 4 razy dziennie, przez 5 do 7 dni.

Drzewo herbaciane czy eukaliptus promienisty?

Drzewo herbaciane jest dobrym środkiem przeciwinfekcyjnym i przydatnym w przypadku infekcji laryngologicznych, ale preferowanym olejkiem eterycznym na te dolegliwości jest olejek eukaliptusa promienistego. Na skórę, 1 kropla olejku eukaliptusa promienistego w 4 kroplach oleju roślinnego, nakładaj na dotknięty chorobą obszar (szyja, klatka piersiowa, zatoki, za uchem) 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Przeciw wszom

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 miesiąca życia. Przez skórę, 1 kropla olejku drzewa herbacianego dodana do niewielkiej ilości szamponu. Pozostaw na skórze głowy kilka minut przed spłukaniem.

Drzewo herbaciane czy Lavandin Super?

Drzewo herbaciane jest znakomitym środkiem przeciwpasożytniczym i dlatego będzie skuteczny także przeciwko wszom. Jednak najlepszym olejkiem przeciwko tym uporczywym pasożytom na włosach jest olejek Lavandin Super. Dla użytkowników od 3 roku życia, nanieś na skórę przy każdym myciu 1 kroplę olejku z lawendy pośredniej zmieszaną z odrobiną szamponu.

Używanie w synergii

Od 3 roku życia. W przypadku zainfekowania skóry głowy: wmasuj w skórę 5 kropli mieszanki 2 razy dziennie. Pozostaw na 10 minut, a następnie umyj włosy łagodnym szamponem. Czynność powtarzaj przez 3 kolejne dni. Odnów kurację najpóźniej po 8-15 dniach (tyle wynosi czas, w którym gnidy przeobrażają się w postać dorosłą). W tym samym czasie stosuj maski do włosów z czystego oleju kokosowego, które najlepiej pozostawiać na noc przed umyciem szamponem. Po każdym myciu przeczesuj włosy grzebieniem, aby usunąć martwe wszy i gnidy.

  • 30 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa promienistego (Radiata)
  • 60 kropli olejku eterycznego z lawendy pośredniej (Lavandin Super)
  • 60 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 100 kropli (5 ml) oleju kokosowego

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw wszom.

Przeciw łupieżowi

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 roku życia. Dodaj 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego do odrobiny łagodnego, neutralnego szamponu, a następnie umyj włosy, dobrze masując skórę głowy. Pozostaw na 2 do 3 minut przed spłukaniem.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Masuj skórę głowy odrobiną przygotowanego szamponu. Pozostaw na 2 do 3 minut przed spłukaniem:

  • 2 krople olejku eterycznego Palmarosa
  • 4 krople olejku eterycznego z cedru atlaskiego
  • 4 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 6 kropli olejku eterycznego z lawendy
  • Uzupełnij neutralnym szamponem, aż do napełnienia butelki.

Więcej szczegółów: olejki eteryczne przeciw łupieżowi.

Drzewo herbaciane czy jałowiec kolczasty?

Drzewo herbaciane będzie skuteczne, ale olejek eteryczny z jałowca kolczastego jeszcze bardziej. W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia, umieść 2 krople w butelce szamponu, powtarzaj czynność z każdym szamponem przez miesiąc.

Przeciw brodawkom

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 3 miesiąca życia. Przez skórę, nakładaj każdego wieczoru kroplę olejku z drzewa herbacianego na brodawkę za pomocą wacika, aż brodawka zniknie. Po 3 tygodniach stosowania należy zrobić tygodniową przerwę.

Drzewo herbaciane czy cynamon chiński?

Dzięki właściwościom przeciwwirusowym drzewo herbaciane będzie skuteczne w walce z brodawkami, ale preferowanym olejkiem eterycznym jest jednak olejek z cynamonu chińskiego (lub kory cejlońskiej). Stosować od 6 roku życia, nakładaj 1 kroplę co 2 dni na brodawkę, aż do jej zniknięcia.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Nakładaj 1 do 2 kropli na brodawkę wacikiem, rano i wieczorem, aż brodawka zniknie. W przypadku kilku brodawek ogranicz się do maksymalnie 4-5 kropli na aplikację lub rozcieńcz olejek eteryczny w oleju roślinnym.

  • 40 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 40 kropli olejku eterycznego z cytryny
  • 10 kropli olejku eterycznego z cząbru górskiego
  • 10 kropli olejku eterycznego z cynamonu

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw brodawkom.

Przeciw pasożytom jelitowym

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Doustnie, umieść 2 krople olejku z drzewa herbacianego na neutralnym podłożu, które można połknąć lub rozpuścić w ustach, 3 razy dziennie przez maksymalnie 10 dni.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia. Nałóż 2 krople na neutralną bazę i połykaj 3 razy dziennie podczas posiłków przez 10 dni. Jednocześnie wmasowuj 8 kropli mieszanki w podbrzusze 2 razy dziennie przez 10 dni.

  • 30 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 30 kropli olejku eterycznego z tymianku (linalol)
  • 40 kropli olejku eterycznego z rumianku rzymskiego
  • 80 kropli (4 ml) oleju ze słodkich migdałów

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciwko pasożytom jelitowym.

Drzewo herbaciane czy cynamon chiński?

Drzewo herbaciane będzie skuteczne przeciwko pasożytom jelitowym, ale najlepszym olejkiem eterycznym na tego typu problemy jest olejek z cynamonu. Od 6 roku życia: 1 kropla olejku cynamonowego na bazę, połączona z 1 kroplą olejku cytrynowego (dla ochrony wątroby). Pozostaw do rozpuszczenia w ustach, stosuj 3 razy dziennie do poprawy. Nie przekraczaj 5 dni stosowania.

Przeciw zapaleniu kącików ust (zajadom)

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Przez skórę, Rozcieńcz 15 kropli olejku z drzewa herbacianego w 9,5 ml oleju roślinnego z czarnuszki. Nakładaj na dotknięty obszar do 3 razy dziennie, w zależności od poprawy. W przypadku braku poprawy powyżej 20 dni stosowania lub pogorszenia objawów, zalecana jest konsultacja lekarska.

Drzewo herbaciane czy Geranium Rosat?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego będzie bardzo skuteczny w walce z zapaleniem kącików ust, ale jeśli masz pod ręką olejek Geranium Rosat, będzie on jeszcze lepszy! Dla dorosłych przygotuj mieszankę z 15 kropli olejku eterycznego i 9,5 ml olejku z czarnuszki. Nakładaj na dotknięty obszar do 3 razy dziennie, w zależności od poprawy. W przypadku braku poprawy powyżej 20 dni stosowania lub pogorszenia objawów, zalecana jest konsultacja lekarska.

Używanie w synergii

Tylko dla dzieci powyżej 6 lat. Zastosuj 1-2 krople tej mieszaniny na dotkniętym obszarze do 3 razy dziennie, w zależności od poprawy. Po upływie 20 dni stosowania lub w przypadku pogorszenia objawów, zaleca się konsultację lekarską.

  • 5 kropli olejku eterycznego z Geranium Rosat
  • 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 5 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
  • 9,5 ml oleju roślinnego z czarnuszki

Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne przeciw zapaleniu kącików ust.

Przeciw kamieniowi nazębnemu

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Dorośli i młodzież. W płynie do płukania ust, rozcieńczyć 60 kropli olejku z drzewa herbacianego w 8 ml jadalnego oleju roślinnego. Po umyciu zębów umieść 3 do 5 kropli mieszanki w szklance wody. Płucz gardło przez kilka sekund, aby zemulgować mieszaninę w jamie ustnej przed wypluciem.

Drzewo herbaciane czy mięta pieprzowa?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego skutecznie ogranicza kamień nazębny, ale olejek z mięty pieprzowej będzie jeszcze lepszy. Dla dorosłych i młodzieży, stosując okazjonalnie, 1 kropla olejku z mięty pieprzowej bezpośrednio na pastę do zębów przed szczotkowaniem.

Używanie w synergii

Dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. W płynie do płukania jamy ustnej, dodaj 3-5 kropli mieszanki do szklanki wody. Po umyciu zębów płucz gardło przez kilka sekund, aby zemulgować mieszaninę w jamie ustnej przed wypluciem.

  • 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
  • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 30 kropli olejku eterycznego z cytryny
  • 8 ml oleju roślinnego z sezamu

Więcej szczegółów: ograniczanie kamienia nazębnego za pomocą olejków eterycznych.

Przeciw zapaleniu pęcherza moczowego, zakażeniu dróg moczowych

Skuteczność: +++

Łatwe stosowanie

Od 6 roku życia. Przez skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 4 kroplach oleju roślinnego i wmasować w podbrzusze, 4 do 5 razy dziennie, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Od 3 roku życia. Przez skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w co najmniej 9 kroplach oleju roślinnego i wmasowywać w dolną część pleców, 4 do 5 razy dziennie, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli objawy się utrzymują lub nasilają.

Drzewo herbaciane czy cząber górski?

Drzewo herbaciane będzie skuteczne przeciwko infekcjom dróg moczowych, ale preferowanym olejkiem eterycznym jest olejek z cząbru górskiego. Od 6 roku życia do stosowania na skórę, rozcieńczając 1 kroplę w 9 kroplach oleju roślinnego i wmasowując w podbrzusze, 3 razy dziennie przez 7-10 dni.

Używanie w synergii

Od 6 roku życia, najlepiej po konsultacji lekarskiej. Umieść 2 krople mieszanki na neutralnym podłożu, które rozpuści się w ustach, stosuj 2 do 3 razy dziennie po posiłku przez 7 dni.

  • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
  • 3 krople olejku eterycznego z cząbru górskiego
  • 3 krople olejku eterycznego z bazylii tropikalnej

Źródło: FAUCON M. (2017). Initiation à l’aromathérapie scientifique et médicale : se soigner avec les huiles essentielles. Editions Sang de la Terre.

Inne zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest używany przy wielu okazjach, szczególnie w związku z jego właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwgrzybiczymi. W przypadku większości poniższych zastosowań będzie on skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy. Dlatego wskazujemy najtrafniejsze zamienniki olejku z drzewa herbacianego dla następujących problemów.

Ból zęba

Drzewo herbaciane może być skuteczne w leczeniu bólu zębów, ale najlepszy będzie olejek eteryczny z goździka. Dla dzieci powyżej 6 roku życia, 1 kropla na wacik nasączony jadalnym olejem roślinnym. Nałóż na bolesne miejsce.

Łuszczyca

Drzewo herbaciane będzie szczególnie skuteczne w zapobieganiu nadkażenia w łuszczycy, ale polecanym olejkiem jest nard Himalaya. Dla dzieci powyżej 6 roku życia, do stosowania na skórę: 2 krople miejscowo, 2 razy dziennie. Po 3 tygodniach stosowania należy zachować tygodniową przerwę.

Astenia, zmęczenie

Drzewo herbaciane nie będzie tak skuteczne przeciwko uczuciu zmęczenia, jak olejek eteryczny z czarnego świerku. Zaleca się: 1 kroplę na 4 krople oleju roślinnego, aplikować w dolną część pleców na wysokości nerek, 3 razy dziennie. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Grypa

Drzewo herbaciane może być skuteczne przeciwko grypie, jednak olejek eteryczny Ravintsara sprawdzi się w tej roli jeszcze lepiej! W przypadku dzieci w wieku powyżej 3 lat: drogą skórną, wmasuj 3 krople olejku Ravintsara w plecy i klatkę piersiową, 4 do 5 razy dziennie.

Hemoroidy

Drzewo herbaciane nie jest odpowiednim olejkiem eterycznym na hemoroidy, nawet jeśli czasami jest polecany. Korzystniejszym olejkiem eterycznym jest olejek z drzewa mastyksowego. Rozcieńcz 1 kroplę olejku w 19 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na bolący obszar, po każdym prysznicu i wypróżnieniu. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Zaparcia

Drzewo herbaciane nie wykazuje działania przeciw zaparciom. Na tę dolegliwość lepszym olejkiem eterycznym będzie olejek z imbiru. Umieść 1 kroplę olejku na neutralnym podłożu, połykaj przed każdym posiłkiem, maksymalnie przez 3 dni. Dla dzieci od 3 roku życia stosuj aplikację na skórę, rozcieńczając 2 krople w 8 kroplach oleju roślinnego, i wmasowując w brzuch przed posiłkami przez 5-7 dni.

Egzema

Drzewo herbaciane może być dobre w przypadku egzemy, ale bardziej skutecznym olejkiem eterycznym pozostaje olejek Geranium Rosat. Rozcieńcz 1 kroplę olejku w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na dotknięte chorobą obszary 2 razy dziennie. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.

Ukąszenia owadów, swędzenie skóry, użądlenia

Drzewo herbaciane będzie odpowiednie, aby zapobiec zakażeniu po ukąszeniach, jednak w celu złagodzenia świądu lepiej sprawdzi się olejek eteryczny z lawendy spikowej. 1 kropla bezpośrednio na miejsce ugryzienia co kwadrans, aż do poprawy.

Afty

Drzewo herbaciane może być skuteczne w przypadku owrzodzeń jamy ustnej, jednak lepszym wyborem jest olejek eteryczny z wawrzynu szlachetnego. Rozcieńcz 60 kropli olejku w 8 ml jadalnego oleju roślinnego. Za pomocą wacika aplikuj 1 do 2 kropli na afty, 3 razy dziennie.

Jak rozpoznać dobry olejek z drzewa herbacianego?

Właściwości botaniczne
  • Nazwa łacińska: Melaleuca alternifolia (Maiden & Betche) Cheel
  • Rodzina botaniczna: Myrtaceae
  • Wykorzystana część: liście
  • Kraj pochodzenia: Australia, Afryka Południowa
Właściwości fizyczne
  • Gęstość w 20°C: 0.885 do 0.906
  • Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.475 do 1.482
  • Skręcalność optyczna w 20°C: 5 à 15
  • Temperatura zapłonu: 60
Właściwości organoleptyczne
  • Wygląd: klarowna, rzadka ciecz
  • Barwa: bezbarwna do zielonkawożółtej
  • Zapach: drzewny, aromatyczny, terpenowy
Właściwości biochemiczne
  • γ-terpinen: 10 do 28%
  • terpinen-4-ol: 30 do 48%
  • 1,8-cyneol (eukaliptol): ≤ 15%
  • paracymen: ≤ 12%
  • α-terpinen: 5 do 13%

Wielka historia drzewa herbacianego

James Cook i objawienie światu mocy drzewa herbacianego

W 1770 roku załoga Jamesa Cooka po raz pierwszy trafiła na ziemie Australii. To właśnie dzięki eksplorowaniu fauny i flory tej dużej wyspy (która do dziś skrywa wiele tajemnic) pochodzi sławna roślina o zielonych i krzaczastych liściach. Każdy szanujący się Anglik wpadłby na ten sam pomysł, co James Cook. Podróżnik natychmiast spróbował zrobić z liści tej rośliny… herbatę! Stąd nazwa, którą nadał jej, gdy przywiózł ją z powrotem do Europy: drzewo herbaciane.

Po odkryciu nowego gatunku w świecie roślin powstało kilka badań naukowych, które potwierdziły tezę o wielu zaletach liści drzewa herbacianego, m.in: działanie bakteriobójcze czy przeciwwirusowe... Roślina podróżowała po całym świecie i potrafiła się łatwo zaaklimatyzować w różnych regionach (Ameryka Południowa, Afryka, Stany Zjednoczone…). Pozyskiwany z liści ekstrakt okazał się na tyle skuteczny, że w czasie II wojny światowej rząd australijski postanowił zapewnić żołnierzom w zestawie ratunkowym… buteleczkę olejku z drzewa herbacianego. Plantatorzy zostali wówczas zwolnieni z obowiązku wojskowego, ponieważ ich wkład w działania wojenne polegał na wzmożonej produkcji olejku, dzięki któremu żołnierze mogli uniknąć zakażeń ran i inwazji pasożytów. Nadal masz wątpliwości co do skuteczności olejku herbacianego?

Zbieranie liści z drzewa herbacianego

Ten drzewiasty krzew o elastycznych gałęziach, gęstych liściach i rzadkich, bladożółtych kwiatach należy do rodziny aromatycznych roślin Myrtaceae. Do produkcji olejku zbiera się zielone i świeże liście, o charakterystycznym zapachu kamfory. Drzewo herbaciane najlepiej uprawia się w regionach gorących i wilgotnych, podmokłych lub lekko górzystych. Czas zbioru przypada na początek australijskiego lata: listopad-grudzień. Drzewo herbaciane ma drobne nasiona o wielkości ziarenka pieprzu. By rozpocząć pierwsze zbiory, trzeba poczekać co najmniej rok (najlepiej od 13 do 15 miesięcy). Na początku produkcji olejku z drzewa herbacianego wystarczały jedynie dzikie zbiory.

Tak zwani „przecinacze” wyruszali z płócienną torbą i nożem nad brzegi rzek, aby pozyskać liście. Zadanie to było delikatne, ponieważ należało starannie zrywać liście, unikając cięcia lub rozdzierania go, aby mógł zachować cały swój sok i świeżość. Odcinając liście nożem, można by zebrać do 1 tony liści dziennie, co odpowiada około dziesięciu kilogramom olejku eterycznego. Od XX wieku popyt wyraźnie wzrastał, co sprzyjało powstawaniu plantacji. Zauważono, że krzewy lepiej rosły, gdy były „w grupach”: rośliny rozmieszczano więc w odległości około 50 cm od siebie. Liście drzewa herbacianego należy destylować wieczorem w dniu zbioru, aby zagwarantować najwyższą jakość. W przypadku tej samej plantacji jakość zmienia się z roku na rok, co można łatwo wytłumaczyć tym, że są to produkty w 100% naturalne, a więc zależne od: jakości gleby, temperatury, obfitości deszczu, nasłonecznienia oraz dni zbiorów.