ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA NAGRODY WIĘCEJ

Olejek eteryczny z tymianku (typ tujanol): jak prawidłowo go stosować?

https://www.olium.pl/

Olejek z tymianku o chemotypie tujanol, którego nie należy mylić z olejkiem o chemotypie linalol lub tymol, rośnie na bardzo specyficznym terenie Drôme Provençale (Francja). Niezawodny olejek tymiankowy z tujanolem jest delikatny i może być stosowany przez całą rodzinę. Najlepiej znany z leczenia dławicy piersiowej i infekcji laryngologicznych, ale również stosowany do regeneracji wątroby. Jedną z jego godnych uwagi cech jest działanie rozgrzewające, doceniane przez osoby borykające się z zimnymi kończynami. Niestety, olejek tymiankowy o typie tujanol jest trudno dostępny. Nazwa łacińska: Thymus vulgaris L. Thujanoliferum. Część destylowana: kwitnące wierzchołki

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Bardzo delikatny olejek tymiankowy z tujanolem jest dobrze tolerowany przez wszystkich użytkowników, z wyjątkiem kobiet w ciąży i dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Dozwolone są wszystkie metody aplikacji, jednak najkorzystniejsze jest zastosowanie doustne i skórne. Dyfuzja tego olejku jest dość nieprzyjemna.

Grupy wiekowe

Dorośli i młodzież

Dorośli i młodzież

Dzieci poniżej 6 lat

Dzieci poniżej 6 lat

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety poniżej 3 miesiąca ciąży

Kobiety poniżej 3 miesiąca ciąży

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy

Możliwe sposoby użycia

Inhalacja

Inhalacja

Przez skórę

Przez skórę

Doustnie

Doustnie

Dyfuzja

Dyfuzja

Zagrożenia związane z użytkowaniem

Działa hormonopodobnie

Działa hormonopodobnie

Inne środki ostrożności

Aplikacja na skórę

Ten olejek eteryczny można stosować w czystej postaci. W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się rozcieńczenie olejku do 20% w oleju roślinnym przed nałożeniem na skórę.

Aplikacja doustna

Dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny spożywać tego olejku eterycznego.

Składniki alergenne

Olejek eteryczny tymiankowy z tujanolem zawiera alergenne składniki biochemiczne:

 • linalol (≤ 30%)
 • limonen (≤ 6%)
 • geraniol (≤ 3%)
 • cytral (geranial + neral) (≤ 2 %)

Uwaga: olejek najlepiej przetestować przed użyciem (nanieś dwie krople w zgięcie łokcia na co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej).

Właściwości olejku eterycznego z tymianku (typ tujanol)

Olejek eteryczny tymiankowy z tujanolem jest silnie skoncentrowany w trans tujanol-4, linalol, terpinen-4-ol, mircen i wiele innych związków. Te różne cząsteczki nadają mu następujące właściwości:

 • stymulujące hepatocyty +++ :

  Ten olejek eteryczny jest szczególnie skuteczny w przypadku chorób wątroby, ponieważ pomaga w regeneracji jej komórek wątroby - hepatocytów.

 • antybakteryjne +++ (alkohole monoterpenowe):

  Linalol to alkohol terpenowy znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. Działa na wiele zarazków, takich jak: Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, a nawet na Bacillus subtilis.

 • przeciwwirusowy +++ (trans tujanol-4):

  Ten olejek eteryczny jest bardzo skuteczny w walce z chorobami laryngologicznymi pochodzenia wirusowego, takimi jak dławica piersiowa, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie zatok.

 • rozgrzewające +++ :

  Olejek tymiankowy z tujanolem poprawia krążenie krwi. Pomaga rozgrzać kończyny i walczyć z chorobą Raynauda.

 • neurotoniczne, przywracające równowagę nerwową +++ :

  Ten olejek eteryczny działa na ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy. Jest szeroko stosowany w przypadkach osłabienia i zaburzeń nerwowych.

 • immunostymulujące +++ :

  Terpinen-4-ol stymuluje aktywność białych krwinek, a w szczególności zwiększa poziom immunoglobuliny A (IgA), która odgrywa rolę we wzmacnianiu mechanizmów obronnych komórek.

 • przeciwgrzybicze ++ :

  Olejek tymiankowy z tujanolem jest szczególnie skutecznym środkiem grzybobójczym przeciwko: Candida albicans, Trichophyton, Trichoderma viride, drożdżakom z rodzaju Malassezia, Aspergillus niger czy Microsporum. Dlatego jest szczególnie zalecany do zwalczania infekcji grzybiczych.

Na zespół Raynauda

Skuteczność: ++++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Na skórę, nałóż 2 krople olejku z tymianku o typie tujanol i wmasuj w palce rąk i stóp.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, zaleca się przed zastosowaniem rozcieńczenie olejku z tymianku do 20% w oleju roślinnym.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia. Nałóż następującą mieszaninę miejscowo na palce u kończyn.

 • 2 krople olejku eterycznego z tymianku (typ tujanol)
 • 2 krople olejku eterycznego z cyprysa
 • 2 krople oleju roślinnego tamanu

Źródło: Festy, D. (2008). Ma bible des huiles essentielles. Leduc. s. p424

Na zapalenie gardła

Skuteczność: ++++

Stosowanie

Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Doustnie, spożywaj 2 krople olejku z tymianku z tujanolem zmieszane z miodem, możesz dodać je na przykład do herbaty ziołowej, lub nanieś krople na neutralną tabletkę, stosuj 3 razy dziennie.

Dla dzieci powyżej 3 roku życia oraz kobiet powyżej 3 miesiąca ciąży i karmiących piersią. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 5 kroplach oleju roślinnego i nakładać na szyję 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na szyję 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Używanie w synergii

Od 3 lat. Masuj szyję w okolicach migdałków następującą mieszanką 3 do 4 razy dziennie przez kilka dni.

 • 10 kropli olejku eterycznego z tymianku (typ tujanol)
 • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
 • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa Ho
 • 4 ml olejku roślinnego ze słodkich migdałów

W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia zwiększ ilość oleju ze słodkich migdałów do 9 ml, aby uzyskać 10% mieszankę olejków eterycznych.

Więcej szczegółów i inni użytkownicy: olejki eteryczne na zapalenie gardła.

Na anginę, ból gardła

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Doustnie, spożywaj 2 krople olejku z tymianku z tujanolem zmieszane z miodem i dodawane do herbaty ziołowej, np. 3 razy dziennie, aż ból ustąpi.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na szyję 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia. Wmasuj w okolice gardła lub stosuj w formie spray'u doustnego. Używaj 4 krople mieszanki do 5 razy dziennie lub do czasu ustąpienia objawów, maksymalnie przez 5 dni. W przypadku spray'u doustnego wprowadzić mieszaninę do spryskiwacza odpowiedniego dla oleju roślinnego.

 • 30 kropli olejku eterycznego z tymianku (typ tujanol)
 • 15 kropli olejku eterycznego z cyprysa (przeciwwirusowy) lub goździka (przeciwbakteryjny)
 • 15 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
 • 30 kropli olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego
 • 10 ml oleju roślinnego z pestek moreli lub oliwy z oliwek w przypadku stosowania w formie spray'u.

Źródło: Couic-Marinier, F., & Touboul, A. (2017). Le guide Terre vivante des huiles essentielles. Terre vivante. p225-226

Tymianek (typ tujanol) czy drzewo herbaciane?

Olejek tymiankowy z tujanolem jest skuteczny w przypadku dusznicy bolesnej i bólu gardła, ale prościej będzie stosować olejek z drzewa herbacianego. Doustnie należy przyjmować 2 krople olejku z drzewa herbacianego zmieszane z miodem w herbacie ziołowej, na przykład 3 razy dziennie, aż ból ustąpi.

Na zapalenie oskrzeli

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Tymianek (typ tujanol) czy eukaliptus gałkowy?

W walce z zapaleniem oskrzeli olejek tymiankowy z tujanolem jest skuteczny, dzięki swoim głównym właściwościom przeciwinfekcyjnym i immunostymulującym. Jednak olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego będzie bardziej odpowiedni i wyspecjalizowany w przypadku chorób laryngologicznych. W przypadku skóry rozcieńczyć 1 kroplę olejku z eukaliptusa w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Na astenię, zmęczenie

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia.Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na dolną część pleców 3 razy dziennie.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na dolną część pleców 3 razy dziennie.

Tymianek (typ tujanol) czy czarny świerk?

Tonizujący i stymulujący olejek tymiankowy z tujanolem stosowany jest w walce ze zmęczeniem. Jednak olejek eteryczny ze świerku czarnego jest w tym przypadku bardziej skuteczny. Na skórę: 1 kroplę olejku z czarnego świerku rozcieńczoną w 4 kroplach oleju roślinnego nakładać na dolną część pleców 3 razy dziennie.

Na grypę

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Doustnie, spożywaj 2 krople olejku z tymianku z tujanolem zmieszane z miodem w herbacie ziołowej, na przykład 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku tymiankowego w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową i wzdłuż kręgosłupa 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Tymianek (typ tujanol) czy Ravintsara?

Olejek z tymianku z tujanolem może być skuteczny w przypadku grypy, ale lepszym olejkiem będzie olejek Ravintsara. Można go stosować od 3 roku życia doustnie - 1 kropla olejku Ravintsara na łyżeczkę miodu lub cukru, 4 razy dziennie, aż do poprawy. Możliwa jest także aplikacja na skórę, rozcieńczając olejek eteryczny do 20% w oleju roślinnym przed nałożeniem go na dolną część pleców, wzdłuż kręgosłupa i klatkę piersiową.

Na infekcje intymne

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na podbrzusze 2 do 3 razy dziennie.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na podbrzusze 2 do 3 razy dziennie.

Tymianek (typ tujanol) czy drzewo herbaciane?

Olejek z tymianku (typ tujanol) jest bardzo skuteczny w przypadku infekcji, ale gdybyśmy mieli wybrać tylko jeden olejek do zwalczania infekcji intymnych, byłby to olejek z drzewa herbacianego. Można go stosować na skórę w ilości 2 kropli na podbrzusze, 2 do 3 razy dziennie.

Na zapalenie ucha

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać wokół ucha 3 do 4 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę oljeku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać wokół ucha 3 do 4 razy dziennie przez 3 do 5 dni.

Tymianek (typ tujanol) czy lawenda francuska?

W przypadku zapalenia ucha tymianek z tujanolem może zadziałać, dzięki swoim silnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Jednak to olejek eteryczny z lawendy francuskiej jest szczególnie zalecany w przypadku zapalenia ucha. Stosować na skórę 1 kroplę olejku z lawendy rozcieńczonego w 4 kroplach oleju roślinnego, wmasowując wokół ucha. Ponawiaj aplikację 3 do 4 razy dziennie przez 5 dni.

Na nieżyt nosa, zapalenie zatok

Skuteczność: +++

Stosowanie

Powyżej 6 roku życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Od 3 miesiąca życia. Na skórę, rozcieńczyć 1 kroplę olejku z tymianku z tujanolem w 9 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Tymianek (typ tujanol) czy eukaliptus promienisty?

W przypadku problemów laryngologicznych tymianek z tujanolem może być skuteczny, dzięki swoim głównym właściwościom przeciwinfekcyjnym, ale w tym przypadku najlepszym wyborem będzie olejek z eukaliptusa promienistego. Inhalacja: po przepłukaniu nosa solą morską wdychać 2 krople olejku z eukaliptusa umieszczone na chusteczce, 5 razy dziennie, aż do poprawy.

Używanie w synergii

Powyżej 6 roku życia. Do miski z gorącą wodą dodaj 1 łyżkę stołową tej mieszanki i wykonaj inhalację.

 • 1 ml olejku eterycznego z tymianku (typ tujanol)
 • 1 ml olejku eterycznego z eukaliptusa promienistego
 • 1 ml olejku eterycznego Niaouli
 • 1 ml olejku eterycznego z lawendy
 • 125 ml alkoholu w temperaturze 90°

Źródło: Festy, D. (2008). Ma bible des huiles essentielles. Leduc. s. p433

Inne zastosowania olejku z tymianku (typ tujanol)

Olejek tymiankowy z tujanolem stosowany jest w określonych sytuacjach, szczególnie ze względu na jego właściwości pobudzające pracę wątroby, ale także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i silne działanie przeciwgrzybicze. Jest również ceniony za swoje działanie rozgrzewające. W przypadku większości poniższych zastosowań będzie to skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy olejek eteryczny. Dlatego wskazujemy najlepsze zamienniki olejku z tymianku typu tujanol na następujące problemy.

Zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych

Olejek z tymianku z tujanolem jest skuteczny, ale… cząber górski będzie lepszym wyborem. W przypadku skóry rozcieńczyć 1 kroplę olejku z cząbru górskiego w 9 kroplach oleju roślinnego i wmasować w podbrzusze, stosować 3 razy dziennie przez 7 do 10 dni.

Zapalenie wątroby

Olejek z tymianku z tujanolem jest skuteczny jako stymulator hepatocytów, ale… lepiej używać olejku Ledum, jeśli go masz. Na skórę: rozcieńczyć 1 kroplę olejku Ledum w 4 kroplach oleju roślinnego, aplikować na okolicę wątroby 2 do 3 razy dziennie. Doustnie, po konsultacji lekarskiej, 2 krople olejku na neutralną tabletkę, 2 razy dziennie.

Niewydolność wątrobowo-trzustkowa

Olejek z tymianku z tujanolem jest skuteczny jako stymulator hepatocytów, ale… lepiej użyj olejku z mięty pieprzowej, jeśli go masz. Doustnie, za radą lekarza i przez krótki czas: 2 krople olejku na cukier, wymieszać w ziołowym naparze, pić po posiłku, w jednorazowej dawce.

Grzybica

Olejek z tymianku z tujanolem jest skuteczny, ale… drzewo herbaciane jest niezbędne na infekcje grzybicze. Na skórę: 1 czystą kroplę umieścić miejscowo na obszarze dotkniętym grzybicą, stosować 2 razy dziennie. Po 3 tygodniach stosowania należy zrobić tygodniową przerwę.

Jak rozpoznać dobry olejek z tymianku (typ tujanol)?

Właściwości botaniczne
 • Nazwa łacińska: Thymus vulgaris L. Thujanoliferum.
 • Rodzina botaniczna: Lamiaceae
 • Część wykorzystana: kwitnące wierzchołki
 • Kraj pochodzenia: Francja
Właściwości fizyczne
 • Gęstość w 20°C: 0.892 do 0.915
 • Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.460 do 1.480
 • Skręcalność optyczna w 20°C: 20
 • Temperatura zapłonu: 60
Właściwości organoleptyczne
 • Wygląd: ciecz
 • Kolor: bladożółty do pomarańczowego
 • Zapach: słodki, przyjemny
Właściwości biochemiczne
 • trans tujanol-4: 12 do 42%
 • linalol: ≤ 30%
 • terpinen-4-ol: 3 do 20%
 • mircen: ≤ 14%
 • octan mircen-8-ylu: 3 do 12%
 • γ-terpinen: ≤ 11%

Tymianek typ tymol, linalol czy tujanol... Jakie są różnice?

Tymianek, czyli Thymus, jak sama nazwa łacińska wskazuje, należy do rodziny Lamiaceae, podobnie jak lawenda, mięta czy oregano. Tymianek przybiera postać roślin pnących lub przypominajacych „poduszki”. Tej roślinie nie przeszkadza sucha gleba i słońce, jednak w zależności od wysokości i nasłonecznienia, którym cieszy się roślina, dzieli się na różne gatunki, dające olejki eteryczne o różnych składach. Istnieje wiele gatunków tymianku, prawie 300! Na infekcje, zmęczenie lub przeziębienie - każdy gatunek ma swoje własne właściwości! Aby dowiedzieć się więcej, odkryj nasz przewodnik po różnych gatunkach tymianku.

Odnośnie tych porad

Ten artykuł o aromaterapii został napisany przez Théophane de la Charie, autora książki „Uzdrawianie olejkami eterycznymi”, w towarzystwie multidyscyplinarnego zespołu farmaceutów, biochemików i agronomów.

Compagnie des Sens i jej zespół nie zachęcają do samoleczenia. Udzielane informacje i porady pochodzą z referencyjnej bazy bibliograficznej (książki, publikacje naukowe itp.). Są one podawane w celach informacyjnych lub by zainspirować do zgłębiania tematu aromaterapii: w żaden sposób nie powinny zastępować diagnozy, konsultacji lub obserwacji lekarskiej i nie mogą pociągać do odpowiedzialności Compagnie des Sens.